Bajki dla dzieci

Koci Zamek - bajka dla dzieci

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Koci Zamek

Bajka dla dzieci w wieku 3 lat, 4 lat, 5 lat

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma lasami w Szczawnicy znajduje się przedziwna skała. Wszyscy mieszkańcy nazywają ją Kocim Zamkiem i tylko najstarsi jeszcze pamiętają skąd się wzięła ta nazwa. Podobno jeżeli dziecko o czystym sercu dotknie jej i wypowie magiczną formułę: Skało, skało jaka twa historia? Ona opowiada mu swoją historię.

Kiedy tego lata wędrowaliśmy z Leo, Niką i Tati po górach postanowiliśmy ją odnaleźć. Jeśli chcesz pójść w nasze ślady musisz pójść niebieskim szlakiem z góry o nazwie Szafranówka w stronę Dunajca. Ale uprzedzam, to jest bardzo trudna i niebezpieczna droga. Nam udało się ją przejść, bo wzajemnie sobie pomagaliśmy.

Pierwsza Koci Zamek zobaczyła Nika, ale to Leo najszybciej podbiegł do skały i poprosił ją o to, by opowiedziała mu swoją historię. Niestety skała nie zechciała mu nic odpowiedzieć. Podobny los spotkał Nikę – i ona niczego od skały nie usłyszała. Ja do skały nie podchodziłem, bo znałem już jej historię. Usiedliśmy więc na trawie u podnóża skały, by odpocząć i posilić się po wyczerpującej wędrówce, a ja opowiedziałem im historię Kociego Zamku...

Dawno, dawno temu w Szczawnicy rozpanoszyły się myszy. Tych myszy było tyle, że nikt nie był w stanie ich policzyć. A musicie wiedzieć, że były to wyjątkowo złośliwe i przebiegłe myszy. Żadne sposoby na nie nie działały. Dlatego mieszkańcy Szczawnicy poprosili o pomoc króla. Władca wezwał na pomoc koty z całego królestwa. Uprzedził jednak mieszkańców żeby wybudowali zamek dla kotów, w którym na czas bitwy z myszami będą mogły mieszkać. Wojna kotów z myszami nie trwała długo. Kiedy myszy zobaczyły koty to poddały się i uciekły, gdzie pieprz rośnie.

Koty po wielkim zwycięstwie dostały po misce mleka i powróciły do swoich domów, by i tam nie zalęgły się myszy, a mieszkańcy z wdzięczności nieopodal Kociego Zamku wybudowali schronisko, by dawało schronienie górskim wędrowcom, którzy przychodzili z całej Polski podziwiać Koci Zamek. Niektórzy zabierali ze sobą na pamiątkę kamienie, z których zbudowany był Koci Zamek. Z biegiem lat niezamieszkany Zamek niszczał i popadał w ruinę. Dzieła zniszczenia ostatecznie dokonała natura. Wskutek erozji, deszczów, wiatrów i mroźnych zim, Kosi Zamek rozpadł się, a jego historia została zapomniana. Do dziś w Szczawnicy stoi niewielka, milcząca skała, na której zbudowano Koci Zamek. I tylko niektórzy mieszkańcy jeszcze znają jej nazwę.
Wieczorem, po powrocie do domu, kąpieli i smacznej kolacji Leo postanowił odbudować ten Koci Zamek i urządzić w nim muzeum, które upamiętni tę zapomnianą przez ludzi historię. Nika powiedziała, że mu w tym pomoże, potem razem smacznie zasnęli. Czy i Ty odwiedzisz to muzeum? Leo i Nika Cię zapraszają, wystarczy, że zamkniesz oczy i zaśniesz... Dobrej nocy. Do zobaczenia w Twoim śnie.