Bajki dla dzieci

Jak opowiadać/czytać dziecku bajkę?

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak czytać bajkę? Jak opowiadać bajkę?

PAMIĘTAJ! Żadne nagrania bajek, choćby najlepszych lektorów, nie zastąpią kontaktu z Tobą, z żywym słowem. Tylko Ty możesz dziecku zapewnić interakcję z bajką, rozbudzić jego ciekawość, rozwijać empatię, wpływać na sposób myślenia, na jego świat wartości. Tylko Ty możesz nauczyć go opowiadania z pasją, logicznego myślenia.

Swoją drogą to fantastyczne doświadczenie, tak patrzeć jak z plazmy, powstaje człowiek i móc współuczestniczyć w tym procesie!

Opowiadając / czytając dziecku bajkę pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Czytać bajkę wolno (wręcz nienaturalnie), z dużymi pauzami między frazami (im wolniej, tym większa szansa, że dziecko za Tobą nadąży). Pamiętaj dzieci baaardzo wolno kojarzą, myślą, a w konsekwencji  łatwo się gubią i szybko nudzą.
  • Zadbaj, by opowieść była ciekawa: zmieniaj tempo mówienia, głośność, wielokrotnie pytaj dzieci, zwracaj się do nich (przykuwaj ich uwagę do kolejnych wydarzeń). Opowiadaj z wielkimi emocjami, okazuj zdziwienie, podziw, smutek itp. Dzięki temu Twoje dziecko bajkę będzie mogło przeżyć, a nie tylko odsłuchać.
  • Zaangażuj w czytanie/opowiadanie bajki swoje dziecko. Tam, gdzie został zamieszczony znak: [PAUZA], zawieś na chwilę głos i daj dziecku szansę na uzupełnienie brakującego elementu - jeśli nie dopowie, Ty to zrób. Zdziwisz się jak szybko Twoje dziecko zacznie uzupełniać te luki.
  • Inną formą zaangażowania jest umożliwienie dziecku dopowiadania miejsca akcji, cech postaci i innych elementów świata przedstawionego itp. Skrajną postacią jest współne wymyślanie bajki, ale to już dla kilkulatków.
  • Z biegiem czasu i Ty, i Twoje dziecko nauczycie się tej bajki na pamięć, wtedy możecie  wspólnie modyfikować szczegóły. Reagując na postępy dziecka, zwiększaj również liczbę luk do uzupełnienia, aż dojdzie do tego, że dziecko bajkę będzie opowiadało samo, a Ty pytaniami i wtrąceniami będziesz mu w tym pomagać.
  • Zwróć uwagę na jeszcze jedną rzecz, wszystkie bajki, które czytasz i opowiadasz dziecku są o nim. Twoje dziecko w bohaterze bajki widzi siebie i swoje najbliższe otoczenie (brata, siostrę, mamę, tatę, dziadka, bajka, wujka i ciocię). Wykorzystaj to w trakcie opowiadania / czytania bajki, dostosowując bohaterów do samego dziecka (płeć, imię) i do bliskich dziecka. Pamiętaj także o tym, dobierając bajki - inne cechy powinni mieć bohaterowie bajek dla dziewczynek, inne dla chłopców.