Joomla! administracja, SEO, szablony graficzne

Podwójne tagi tytułowe - Google

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
CMS Joomla! 2.5.5 wygenerował mi na serwerach home.pl podwójne tagi tytułowe (poprzednie wersje Joomla! 1.6 i 1.5 również generowały mnóstow podwójnych tagów tytułowych). Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że nie jest to korzystna sytuacja dla SEO i SEF strony.

Jak doszło do powstania podwójnych tagów tytułowych?

Mimo włączonej w globalnej konfiguracji opcji "Adresy z przyrostkiem" Joomla! generowała jednocześnie adresy z sufiksem .html i adresy bez przyrostka .html. Objawiało się to tym, że po wpisaniu w wyszukiwarce adresu z przyrostkiem .html i adresu pozbawionego tego sufiksu, wyszukiwarka odnajdowała zawsze ten sam artykuł. Efektem tego była informacja o podwójnych tagach tytułowych w "Narzędziach dla webmasterów".Podwójne tagi tytułowe Google
Na pomoc z Home.pl w tym wypadku nie mogłem liczyć (co się bardzo rzadko zdarza) - nie wiem tylko czy trafiłem na niekompetentnego pracownika czy zwyczajnie nie mógł mi pomóc.
Podwójne tagi mogą pojawić się również jako efekt niezdefiniowania kanonicznej wersji adresu: bez przedrostka: www/z przedrostkiem.

Rozwiązanie

Rozwiązanie problemu podwójnych tagów tytułowych w Joomla! stanowi wpis w pliku .htaccess, który dodaje do każdego adresu sufiks .html i przekierowuje wszystkie adresy bez przyrostka na adresy z przyrostkiem.
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_URI} !\.html$
RewriteRule ^(.*)$ /$1.html [R,L]
Uwaga!
Żeby uniknąć pętli, zaznacz w konfiguracji globalnej Joomla! w dziale: 
Optymalizacja dla wyszukiwarek
W razie zapętlenia i zmian w ustawieniach żeby zobaczyć efekty tych zmian należy wyczyścić historię przeglądania.