Ubuntu i NOL3 (notowania giełdowe) - to możliwe!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ubuntu i NOL3

Ponieważ z systemów operacyjnych wybrałem Linuks, a z jego dystrybucji - Ubuntu i jednocześnie chciałem grać na giełdzie musiałem znaleźć rozwiązanie tego problemu.  Platforma dostępu do notowań giełdowych, z której korzysta DM ING - Sidoma 8, która działa niezależnie od systemu operacyjnego, bo jest oparta na JAVA, to też dobre rozwiązanie dla użytkownika systemu Linuks. Niestety (korzystałem z wersji testowej) nie daje ona dostępu do wykresów, a program, który do tego celu oferuje wspomniany Dom Maklerski działa tylko pod Windowsem.
Korzystałem już z usług Domu Maklerskiego BZWBK (tani), dlatego musiałem poszukać rozwiązania, które umożliwiłoby mi zainstalowanie programu do odbioru i analizy rzeczywistych notowań NOL3 na moim Ubuntu.  Nawiasem mówiąc klienci Domu Maklerskiego BOSSA także używają tego samego programu. Po przejrzeniu niejednego forum internetowego, korzystając z wiedzy na nich zawartej oraz metody prób i błędów odnalazłem procedurę, która to umożliwia:
 1. Instalacja wine za pomocą CENTRUM OPROGRAMOWANIA UBUNTU
  1. Wine Microsoft Windows Compatibility Layer
  2. Wine - instalacja i uruchamianie programów dla Microsot WIndows pod Linuksem
  3. Microsoft Windows Compatibility Layer (Web Browser)
 2. Można też zainstalować Operę (ale dla wygody wpierw uruchomić przeglądarkę FF zainstalowaną w WINE, odnaleźć stronę Opery i ściągnąć paczkę z przeglądarką i zainstalować - procedura taka sama jak w systemie Windows)
 3. Instalacja programu NOL3 (najpierw poprać ze strony dostawcy usług dostępu do notowań giełdowych)
 4. Logowanie w serwisie domu maklerskiego (DMBZWBK, DMBOS)
 5. Uruchomienie dostępu do notowań
UWAGA! Istotny wpływ na działanie programu NOL3 mają aktualizacje WINE, więc należy autoryzując każdą aktualizację sprawdzać, czy na liście nie ma WINE.