Nawigacja GPS - którą wybrać? Jak wybierać?

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nawigacja GPS

Jaką wybrać nawigację? Która nawigacja jest najlepsza? Jaką mapę wybrać? Czym się kierować? kupując nawigację GPS?

Kiedy sam wybierałem nawigację GPS było mi bardzo trudno odnaleźć się w gąszczu informacji. Powodów było wiele:

  1. bo jest wielu producentów nawigacji,
  2. bo jest wielu producentów map,
  3. bo jest wiele modeli nawigacji GPS,
  4. bo jest mało miejsc w sieci, w których można uzyskać wiarygodnych informacji,
  5. bo niełatwo jest znaleźć te miejsca.

Rankingi i testy nawigacji GPS oraz map GPS

Kiedy się ogląda w sieci nieliczne aktualne rankingi nawigacji GPS i rankingi map do nawigacji GPS widać, że mają one reklamować określone urządzenia i oprogramowanie. Poza tym kryteria, które twórcy tych testów i rankingów sobie wybierają za podstawę klasyfikacji są bardzo subiektywne. W efekcie rankingi można potraktować za podpowiedź, ale trzeba pamiętać, że to reklama. Dowodów na taki sąd nie mam żadnych, ale jestem o tym przekonany i sądzę, że wielu świadomych użytkowników Internetu zgodzi się ze mną.

Fora internetowe

Znalazłem w sieci dwa uniwersalne fora internetowe: my-navia.pl i pdaclub.pl. Opinie na forach internetowych są jednak bardzo różne, często wzajemnie się wykluczające. Pamiętać również należy, że i tutaj sięga marketing i działania PR producentów urządzeń do nawigacji GPS i map GPS. Ufać więc warto tutaj użytkownikom którzy mają po kilkaset, kilka tysięcy postów. Pozostałe fora poświęcone poszczególnym firmom produkującym nawigacje GPS np.: garniak.pl,

nie są obiektywne. Mogą się jednak okazać przydatne jeśli idzie o wybór konkretnej nawigacji GPS lub mapy GPS. Można tu również odnaleźć problemy i trudności, z którymi zmagają się właściciele tych urządzeń – to cenna informacja, która może nas zniechęcić do danej marki, modelu, mapy.

Opinie klientów w sklepach i serwisach z recenzjami i opiniami

To ważny punkt każdej firmy produkującej nawigacje GPS i mapy GPS. Roi się więc tu od opinii pisanych na zamówienie. Ponieważ nie potrafię odróżnić prawdziwych od reklamujących albo należących do czarnego PR-u, raczej się nimi nie kieruję.

Producenci nawigacji GPS

Pamiętać należy o dwóch rzeczach nawigacja to komputer z mapą, która ma nas doprowadzić do celu.

Na świecie rynek zdominowali dwaj producenci: Garmin i Tomtom

W Polsce, w Europie środkowej i wschodniej im się to nie udało. Przyczyną są słabe mapy tego regionu. Dlatego na polskim rynku jest wiele marek: Garmin, TomTom, NavRoad, Mio, Becker, Modecom, Peiying, SmartGPS, Manta, GoClever, Lark, Pentagram, WayteQ, Medion, Clarion, Cruser, Blow, MiTAC, PRESTIGIO, Navman, Aristo, Maxcom, NTT, Blaupunkt, Vexia, Westin, Trak,

Z tych firm najbardziej liczą się na polskim rynku: Navroad, Garmin, TomTom, Mio, GoClever, Navigon, Becker, Blow, SmartGPS.

Co musi zawierać dobra nawigacja?

Dobry hardware – sprzęt, czyli nawigacja GPS

szybki procesor

skraca czas wyszukiwania trasy, rekalkulacji trasy, umożliwia uruchomienie kilku aplikacji jednocześnie (ponieważ procesory są zintegrowane z odbiornikiem sygnału GPS nowość na ogół idzie w parze z jakością)

maksymalnie dużo pamięci RAM

odpowiada ona za szybkie działanie mapy, uwzględnianie wielu detali w mapie i równoczesne uruchomienie kilku aplikacji (np. bluetooth, odtwarzacz mp3 i nawigacja)

pamięć ROM

(w formacie flash lub dysku)

im większa tym, lepsza – zamieszczone tu mapy będą szybciej odczytywane niż mapy zamieszczone w karcie

Wyświetlacz

Nie ma wyświetlaczy, które w pełnym letnim słońcu dają dobry obraz. Z drugiej strony trudno znaleźć wyświetlacze mocno odstające od normy. Obraz ma być wyraźny i już.

Dalece ważniejsza jest wielkość ekranu. Z dwóch powodów:

  1. na dużym ekranie więcej szczegółów widać i są one lepszej jakości (ale obsługiwać go muszą wydajniejszy procesor i większa ilość pamięci RAM)
  2. są to ekrany dotykowe, więc trudno nam będzie operować palcem na ekranie 3,5'', 4,3''. Optymalne są 5'', ale wygodniejsze oczywiście większe 6'' i 7'' (zwłaszcza do obsługi klawiatury ekranowej). Ceną za duży i wygodny w obsłudze ekran jest większa energochłonność urządzenia (krótszy czas pracy na baterii) oraz wielkie gabaryty, które zmniejszają pole widzenia kierowcy i ciężar, który sprawia, że noszenie tego urządzenia stanowi problem.

Bardzo istotna jest czułość ekranu na dotyk. Bywa z tym bardzo różnie, a jest to najważniejszy element, który decyduje o wygodzie pracy na tym urządzeniu. Tę cechę możesz jednak sprawdzić sam.

Dobry software (oprogramowanie), czyli mapa GPS

Szczegółowość mapy

Pamiętaj, że dziś praktycznie nie ma już złych map, czyli takich, na których są białe plamy. Prawie wszyscy producenci udostępniają swoje mapy na stronach internetowych, więc sam możesz sprawdzić czy szczegółowość mapy wystarczy na Twoje potrzeby. Ja wpisywałem trasy i miejsca, które bardzo dobrze znam we wszystkich mapach i w ten sposób sprawdzałem szczegółowość i najbardziej pasujące do mojego stylu jazdy propozycje tras. Pamiętałem oczywiście, że kalkulacja trasy zależy od ustawień oprogramowania, na które mam wpływ. Okazało się, że nie ma mapy, która wytycza najlepsze trasy, każda kalkulacja, każdej mapy była niedoskonała.

http://www.navigo.pl/map Mapa Navigo, Copernicus, LarkMap, Navigon

http://www.targeo.pl/ AutoMapa, Aqurat sp. z o.o., Geosystems Polska sp. z o.o.

http://mapgo.pl/mapgo/index.php Mapamap, Imagis S. A., GPMapa,

http://www.navteq.com/#highlight Navteq, Garmin,

http://routes.tomtom.com/ TomTom, TeleAtlas,

http://www.emapi.pl/ Emapa, Cartall, AutoPilot, Cruser Map, ViaGPS

IGO, Nav N Go - dokładności tej map tego producenta nie sprawdzisz legalnie w Internecie

MioMap - dokładności tej map tego producenta nie sprawdzisz legalnie w Internecie

Navroad - dokładności tej map tego producenta nie sprawdzisz legalnie w Internecie

Koszty

Ważne są koszty aktualizacji i warunki aktualizacji map – tu generalnie czyha na użytkownika najwięcej pułapek. Warto się temu detalowi bardzo szczegółowo przyjrzeć. Jest nie wiele firm, które oferują darmowe aktualizacje mapy GPS.

Nie bez znaczenia jest również cena mapy, choć ten ostatni element na ogół jest problemem producenta nawigacji GPS, bo większość nawigacji GPS ma już zaimplementowaną mapę.

Aktualizacje map

Ważne są częste aktualizacje map – im częściej mapy są aktualizowane tym bardziej aktualne dane o remontach, radarach itp. będziesz mieć w swojej nawigacji GPS. Ponieważ każda firma powiększa nieustannie swoją bazę danych POI, dróg, adresów częste aktualizacje pozwalają Ci korzystać z bogatszej bazy danych. Istotna też jest łatwość aktualizacji. Im łatwiejsza aktualizacja i im mniej czasochłonna tym, lepiej dla Ciebie. Podobno w ciągu roku w każdym kraju zmienia się od 10% - 20% informacji istotnych dla map GPS. Jeśli Polska jest największym placem budowy w Europie, to łatwo się domyślić, że częste aktualizacje są bezcenne, bo zawierają nowe trasy, bo pokazują poprawnie zjazdy itp.

Interfejs

Modne jest określenie – intuicyjny, co oznacza łatwość obsługi. Jeśli bierzesz urządzenie do ręki i bez instrukcji potrafisz się nim posługiwać to masz właśnie do czynienia z taką nawigacją. Ponieważ każdego interfejsu szybko się nauczymy i do niego łatwo się przyzwyczaimy, dlatego uważam, że ważniejsze jest przystosowanie do ekranu dotykowego, czyli duże przyciski i niewiele przycisków na jednym ekranie.

Innym kluczowym elementem jest autouzupełnianie i dawanie dobrych podpowiedzi przez program. W dobrych mapach wystarczy wpisać 2, 3 litery i wybrać dobrą podpowiedź. W złych trzeba wpisywać całe nazwy miejscowości. Nie ukrywam, że wpisywanie nazw polskich miejscowości w niepolskich mapach bywa kłopotliwe.

Ważne jest również aby na ekranie nawigacji GPS pojawiały się tylko ważne i czytelne dla kierowcy informacje.


 

Myślę, że to są kluczowe cechy które należy uwzględnić przy zakupie nawigacji GPS. Którą nawigację GPS, albo którą mapę kupić - to już zależy od głębokości Twojego portfela i potrzeb.